Hogyan válassz domain nevet?

2024. szept. 27. | Blogbejegyzés | 0 hozzászólás

A megfelelő domain név kiválasztása az első és talán a legfontosabb lépés az online jelenlét kialakításában. Nemcsak a weboldalad elérhetőségét határozza meg, hanem a márkád identitását is hordozza. Egy jól megválasztott domain név segíti a könnyű megtalálhatóságot, emlékezetes, és hosszú távon hozzájárul az online sikerhez. Az alábbiakban összegyűjtöttem, mik azok a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes figyelembe venni a megfelelő domain kiválasztásakor!

Legyen rövid és könnyen megjegyezhető

A rövid, egyszerű domain nevek jobban rögzülnek a látogatók emlékezetében. Próbáld kerülni a túl hosszú vagy bonyolult kifejezéseket, hiszen ezek növelik a gépelési hibák esélyét, és nehezebben jegyezhetők meg. Egy rövid, jól csengő név sokkal könnyebben terjed szóban is, ami elősegíti a vállalkozásod spontán ajánlását.

A domain nevedet könnyen ki kell tudni ejteni és írni. Ha a látogatók nehezen mondják ki vagy írják be helyesen, azzal jelentős forgalmat veszíthetsz. Ezen kívül a keresők is előnyben részesíthetik azokat a domaineket, amelyek könnyen értelmezhetőek.
Kerüld a bonyolult betűkombinációkat vagy az olyan neveket, amelyek többféleképpen is leírhatók.

A kulcsszavak szerepe a domain névben egyre kevésbé kritikus a SEO szempontjából, de még mindig hasznos lehet, ha a vállalkozásod tevékenységére utaló kifejezés szerepel a névben. Fontos azonban, hogy a kulcsszó beillesztése természetes legyen, és ne váljon erőltetetté vagy zavarossá.

Válassz megfelelő domain végződést

A végződés (TLD – Top-Level Domain) szintén fontos szempont. A leggyakoribb a „.com”, amely globálisan elismert és elfogadott. Ha vállalkozásod főként magyar közönséget céloz meg, érdemes a „.hu” végződést választani. Az Evolve To Web esetében én személy szerint alapértelmezetten a „.com” végződést használom, ám ha a „.hu” végződést írod be böngésződ címsorába, akkor is az evolvetoweb.com fog betöltődni. Ennek oka az, hogy mindkét domaint megvásároltam, majd a „.hu” végződésűt átirányítottam. Így ha valaki véletlenül elgépelné, akkor sincs gond, mert eléri az oldalamat.
Ha valamilyen speciális területet képviselsz, megfontolhatod egy tematikus végződés, például a „.tech”, „.shop” vagy „.store” használatát.

Kerüld a számokat és kötőjeleket

A számok és kötőjelek gyakran félreértésekhez vezethetnek. Az emberek nem biztos, hogy tudják, hogy a számot betűvel vagy számjeggyel írják-e, és a kötőjelek sokszor zavaróak lehetnek. Minél kevesebb a bonyolult elem, annál könnyebb a domain név megjegyzése és beírása.

Ellenőrizd a jogi védettséget és elérhetőséget

Mielőtt véglegesítenéd a választásodat, győződj meg arról, hogy a domain név még elérhető, és nem ütközik védjegyekkel. Ez különösen fontos, ha a vállalkozásod neve egyedi, vagy ha terveid szerint nemzetközi piacra is belépnél. Egy gyors kereséssel ez több helyen is ellenőrizhető, például a Rackforest oldalán.

Legyen időtálló

Amikor  nevet választasz, gondolj a vállalkozásod jövőjére is. Próbálj olyan nevet találni, amely hosszú távon is releváns marad, és nem kötődik túlságosan egy adott időszakhoz vagy trendhez. Így elkerülheted, hogy egy újabb domain név után kelljen nézned, amikor a vállalkozásod növekszik vagy átalakul.

Domain nevek árai

Ez főként attól függ, melyik végződést használod.  Egy „.hu” végű domain 1500-2000 Ft-ba kerül, a „.com” végződésűek 5000 Ft körül kezdődnek évente. A választás során ezeket a szempontokat is érdemes mérlegelned.